Проект за подкрепа на психологическата грамотност на преподаватели, които работят с групи в неравностойно положение 2024-1-TR01-KA220-SCH-000251022) Еразъм+
Програма: Еразъм+
Тип действие: KA220-SCH – Партньорства за сътрудничество в училищното образование
Обадете се: 2024
Кандидатстваща организация: MoNE Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
Партньорски организации:
Сдтужение на психолозите в България
Университет Докуз Ейлюл
Асоциация за специално образование Mavi Pencere
Старт на проекта 1.12.2024г
Резюме
У нас и във всички страни работната сила, която може да осигури психосоциална интервенция след бедствия, е ограничена. Както публичните институции, така и неправителствените организации изпращат тази квалифицирана работна сила в региона след бедствието. Така се е случи и след земетресенията с център Кахраманмараш. Екипи за психосоциална интервенция бяха насочени към районите на бедствието. Има обаче много голяма популация, която се пренебрегва. Те са деца и младежи, които трябваше да имигрират след бедствието.След бедствия, особено селските райони получават голяма имиграция. Най-голямата причина за това е, че семействата, които са загубили всичко, имигрират в селските райони, където условията на живот са сравнително по-лесни за установяване на нов живот (поради причини като наем на къща, хранене и т.н.).
Имигрантските деца и млади хора обаче отнасят своите страхове, болка и траур със себе си. Тези и подобни ситуации, които причиняват преждевременно напускане на училище, са валидни и за бежански семейства и техните деца в училищна възраст. Учителите имат широка професионална мрежа. Защото във всяко населено място има училище и има наети учители. Най-честата професионална група, с която децата имигранти и/или децата бежанци се сблъскват след бедствия, са учителите. Поради тези причини основната целева аудитория на нашия проект са учителите. Накратко, нашият проект има за цел първо да осигури собствената психологическа устойчивост на учителите и след това да ги доведе до нивото на психологическа грамотност, което ще допринесе за децата и младите хора, дефинирани по-горе.
Целеви групи
Основните целеви групи на този проект са учители, обучители, социални работници, психолози и съветници, консултанти по ориентиране, студенти и академици от образователни факултети, searchrescue
и екипи за първа помощ, работещи в райони на бедствия и/или работещи с деца и млади хора, които се борят с траур, засегнати от бедствия и/или имигранти. Експерти, които ще направят това са администраторите на учебни заведения и управителите на институции за вземане на решения.
Резултатите от нашия проект ще доведат до резултати, които ще осигурят психосоциална подкрепа за деца и младежи, които се борят с траур, засегнати от бедствия и/или имигранти. Тези деца и младежи, чиито профили са определени по-горе, също са сред нашите целеви групи.
Цели
Обучение на учители, които могат да се намесят в преждевременното напускане на училище поради липса на психосоциална подкрепа.
Постигане на резултати, които ще позволят ранно откриване на ученици в риск
Разработване на подходи за превантивна и ранна интервенция за ученици, изпитващи затруднения
Насърчаване на психичното здраве на ученици и учители
Обучение на учители, които могат да направят успеха възможен за всички ученици, особено тези с по-малко възможности.
Разработване и подкрепа на подходи, ориентирани към ученика
Холистични подходи към преподаването и ученето във всички училища и сътрудничество с всички участници в училищата, както и със семействата и други външни заинтересовани страни
Създаване на ресурси, съдържащи насоки и подкрепа за предотвратяване на загуба на мотивация към училище.
Резултати:
Конкретните резултати от нашия проект ще бъдат:
MOOC платформа за психологическа грамотност за преподаватели
Програма за обучение по психологическа грамотност за преподаватели
Инструменти за дигитално обучение и оценка на психологическата грамотност за преподаватели
Инструмент за измерване на ниво на готовност за психологическа грамотност за преподаватели и дейности
TPM1 – Откриваща среща
TPM2 – Среща за оценка
TPM3 – Заключителна среща
LTT – Краткосрочна учебна дейност
ME – дейности с пет събития за разпространение